Final Program


This is the final program frozen on March 29th 2016. For any requested changes of the program after this date please review the bottom of this page under „last minute changes"

Keynote Lectures:

Rui Costa, Portugal
Generating and shaping novel action repertoires
René Hen
, USA 
Harnessing hippocampal neurogenesis to improve mood and cognition
Robert Malenka, USA
Molecular mechanisms of LTP
Thomas Mrsic-Flogel, Switzerland
The principles of connectivity in the neocortex 
Zoltan Nusser, Hungary
Structural, molecular and functional diversity of hippocampal synapses


Special Guest Lecture:

Sebastian Bonhoeffer, Switzerland
Contact networks and infectious disease evolution

Symposia
Special Interest Sessions
Posters

Program schedule 

Saturday

April 2 Afternoon

15:00 - 16:00 Registration

16:00 - 17:00 Welcome Cocktail and Poster Session 1

17:00 - 19:00  Symposium 1

Spatial integration of physiological signals by astroglia
Chair: DMITRI RUSAKOV (UK) 

Andrea Volterra (Switzerland) 3D Ca2+ imaging provides a new integrative view on astrocyte communications

Christian Henneberger (Germany) Structural plasticity of the tripartite synapse controls glutamate signaling

Natalie Rouach (France) Integration of hippocampal fast oscillations by astrocytes: how and what for?

Dmitri Rusakov (UK) Nanomolar Ca2+ landscapes and spatial signal summation inside astroglia

19:00 - 19:45 Keynote Lecture 1

THOMAS MRSIC-FLOGEL (Switzerland) The principles of connectivity in the neocortex 


Sunday

April 3 Morning


08:15 – 09:00 Keynote Lecture 2 

RENE HEN (USA) Harnessing hippocampal neurogenesis to improve mood and cognition


09:00 - 11:00 Symposium 2
Making a cortical neuron:  progenitors and stem cells
Chair: VICTOR TARABYKIN (Germany)

Wieland Huttner (Germany)
Neural Stem and Progenitor Cells and Neocortex Expansion in Development and Evolution

Robert Hevner (USA) Laminar fate and regional identity: transcriptional control in 4 dimensions

Victor Tarabykin (Germany) Non-catalytic TrkC receptor controls cell fate of neocortical progenitors

Alessandra Pierani (France) Transient moving organizers and evolution of the neocortex

11:00 - 11:20 Coffee Break


11:20 - 13:20 Symposium 3
Actin regulators in neuronal development, plasticity and regeneration

Chairs: MICHAEL FROTSCHER AND FRANK BRADKE (Germany)

Michael Frotscher (Germany)

Reelin and cofilin coordinate the migration of cortical neurons

Britta Qualmann (Germany) Novel mechanisms of controlling actin filament formation in neuro-morphogenesis

Walter Witke (Germany) Profilin and the WAVE-complex in neuronal development and synaptic function

Frank Bradke (Germany) Conditioning drives axon regeneration by cofilin mediated actin turnover


13:30 - 15:30 Special Interest Session 1 

The role of α-Synuclein in the pathogenesis of Parkinson’s Disease
Chair:  MATHIAS BÄHR (Germany)

Jörg Schulz (Germany) Mitochondria and autophagy in α-synuclein toxicity

Donato Di Monte (Germany) Brain propagation of α-synuclein in animal models

Jochen Klucken (Germany) The multivesicular body compartment – linking intracellular degradation and extracellular secretion of aSyn

Mathias Bähr (Germany) New therapeutic approaches in Parkinson’s disease



Sunday

April 3 Afternoon


16:00 – 18:00 Symposium 4
Synaptic defects in epilepsy

Chair: MATTHIJS VERHAGE (The Netherlands)

Susanne Schoch (Germany) 
Identification of a novel signaling cascade in epileptogenesis

Jakob Sorensen (Denmark) SNAP25/munc18-1 gene dosage, synaptic defects and epilepsy

Ruud Toonen (The Netherlands) STXBP1 mutations in Ohtahara syndrom, synaptic defects and epilepsy

Ira Milosevic (Germany)
Epilepsy as a disease of impaired synaptic vesicle recycling


18:00 - 18:20 Coffee Break


18:20 - 20:20 Symposium 5
Dynamics and function of the Glutamate receptosome: critical modulator of synaptic efficacy 

Chair: JULIE PERROY (France)


Julie Perroy (France)
Dynamics of the Glutamate Receptosome to control synaptic excitability in physiological and pathological conditions

Camilla Bellone (Switzerland) Shank3 controls maturation of social reward circuits in the VTA

Laurent Groc (France) Dynamics of NMDA receptors: new angle on physiopathological functions

Angela Cenci (Sweden) Signaling interactions between D1 and mGluR5 in the parkinsonian striatum


Monday

April 4 Morning


08:15 - 09:00 Keynote Lecture 3
RUI COSTA (Portugal) Generating and shaping novel action repertoires


09:00 - 11:00 Symposium 6

The neural circuitry of sleep and appetite

Chair: WILLIAM WISDEN (UK)


William Wisden (UK)
Capturing the sleep drive using genetic tagging

Antoine Adamantidis (Switzerland) Dissecting peptide and small transmitter co-release: orexin and glutamate evoke nonredundant computations in target neurons

Lora Heisler (UK) Hypoglycemia and energy balance

Denis Burdakov (UK) Neural circuits, instincts, sleep and appetite


11:00 - 11:20 Coffee Break


11:20 - 13:20 Special Interest Session 2

Cell- and biomaterial-based approaches for stroke and spinal cord injury repair

Chair: EVA SYKOVA (Czech Republic)


Srecko Gajovic (Croatia)
In vivo imaging of mouse brain repair and stem cell applications after ischemic injury

Ioanna Sandvig (Norway) In situ tissue engineering strategies for stroke repair

Axel Sandvig (Norway) Multimodal neuroimaging and bioengineering applications for visualisation of blood brain barrier crossing and therapeutics in the CNS

Pavla Jendelova (Czech Republic) Stem cells and anti-inflammatory treatment in SCI

Sarka Kubinova (Czech Republic) Natural versus synthetic hydrogels as scaffolds for spinal cord injury repair


13:30 - 15:30 Special Interest Session 3

Modelling disease state networks in human and animal brains for understanding pathophysiolgy, predicting outcomes and improving therapy
Chair: WOLFGANG SOMMER (Germany) and SANTIAGO CANALS (Spain)


Wolf Singer (Germany) Information processing in high dimensional dynamic space: A novel concept for the interpretation of disease states?

Maria Ercsey-Ravasz (Romania) A predictive network model of cerebral cortical connectivity based on a distance rule

Angelo Bifone (Italy) Brain connectivity in health and disease: a graph theoretical approach

Hamid Noori (Germany) A dynamical model of the neurochemical connectome of the rat brain

Martin Walter, (Germany) Integrating molecular information on excitatory and inhibitory neurotransmission into functional network architectures

Rainer Spanagel, (Germany, Discussant) Can systems approaches provide added value for research and clinical practise in alcoholism



Monday

April 4 Afternoon


16:00 - 18:00 Symposium 7

Imaging plasticity in the mouse visual cortex

Chair: TOBIAS ROSE & MARK HÜBENER (Germany)


Sonja Hofer (Switzerland) Neuronal correlates of visual discrimination learning in the visual cortex

Georg Keller (Switzerland) Sensory-motor interactions in mouse visual cortex

Cris Niell (USA) Large scale imaging of cortical activation patterns during learning

Tobias Rose (Germany) Visual cortex neurons recover their initial feature selectivity after monocular deprivation


18:00 - 18:20 Coffee Break


18:20 - 20:20 Symposium 8 - Big Data! So what?
Chair: BENCE ÖLVECZKY (USA)

Florian Engert (USA) The big data problem: turning maps into knowledge

Bence P. Ölveczky (USA) Insights gained from continuous longterm neural recordings in freely behaving animals

Adam Kampff (UK) Fast, Deep, and at a Network Scale: Distributed, whole-brain, single-unit electrical recordings


Tuesday

April 5 Morning

08:15 - 09:00 Keynote Lecture 4
ROBERT MALENKA (USA) Molecular mechanisms of LTP

09:00 - 11:00 Symposium  9

Intrinsic and Extrinsic Control of Neural Stem Cell Behavior and the Neurogenic Environment 

Chair: SIMON HIPPENMEYER (Austria)


Simon Hippenmeyer (Austria)
Programmed Deterministic Genesis of Neurons and Glia in the Neocortex

Yukiko Gotoh (Japan) Molecular Mechanisms Regulating the Neurogenic Stem Cell Niche in the Embryo and Adult Brain

Caren Norden (Germany) Growth and Differentiation in the Zebrafish Retinal Neuroepithelium

David Solecki (USA) Germinal Zone Oxygen Tension Controls Cerebellar Granule Neuron Progenitor Polarization and Radial Migration through the Zeb1 Transcritption Factor


11:00 - 11:20 Coffee Break


11:20 - 13:20 Special Interest Session 3

Neural Extracellular Matrix: new functions and signaling pathways in neuroplasticity

Chair: ALEXANDER DITYATEV (Germany)


Evgeni Ponimaskin (Germany)
Functional interplay between 5-HT7R, MMP-9, and CD44 in the regulation of neuronal plasticity

Sabine Spijker (The Netherlands) Cognitive disturbances due to alterations in CA1 perineuronal nets in a rat model of depression

Alexander Dityatev (Germany) The dual role extracellular matrix in neuroplasticity

Michael Druzin (Sweden) Extracellular matrix setting the mode of GABAergic neurotransmission 


Tuesday

April 5 Afternoon


16:00 - 18:00 Symposium 10

Neural Circuits underlying Innate Behaviors
Chair: THOMAS MRSIC-FLOGEL (Switzerland)


Tiago Branco (UK)
A neural circuit module for computing escape decisions during foraging

Rich Krauzlis  (USA) Subcortical control of attention

Susana Lima (Portugal) Keep Calm and Blame the Hormones: neural mechanisms underlying behavioral modulation by sex hormones 

Jan Gründemann (Switzerland) Mapping the neuronal code of fear 


18:00 - 19:00 Coffee Break and Poster Session 2

19:00 - 19:45 Special Lecture:
SEBASTIAN BONHOEFFER (Switzerland) Contact networks and infectious disease evolution


20:00 Gala Dinner (free for Das Central residents, 50,- € for residents of other hotels, please book at registration desk)


Wednesday 

April 6 Morning


08:15 - 09:00 Keynote Lecture 5 

ZOLTAN NUSSER (Hungary) Structural, molecular and functional diversity of hippocampal synapses


09:00 - 11:00 Symposium 11

Adult neurogenesis and memory formation
Chair: PAUL FRANKLAND (Canada)  & STEPHAN SCHWARZACHER (Germany)


Paul Frankland (Canada)

Hippocampal neurogenesis and forgetting

Sophie Tronel (France)

Role of adult hippocampal neurogenesis in spatial memory reconsolidation

Stephan Schwarzacher (Germany) Highly dynamic dendritic and synaptic plasticity in new granule cells

Carlos Fitzsimons (Netherlands) Regulation of Adult hippocampal neurogenesis by Glucocorticoids within and outside the stress response. Implications for depression and neurodegenerative diseases

11:00-11:20 Coffee Break


11:20-13:20 Symposium 12
Becoming a cortical neuron: identity and diversity 

Chair: ROBERT HEVNER (USA)

Zoltán Molnár (UK) Layer 6b, a cortical layer without known function

Sonia Garel (France) Neuronal and immune orchestration of forebrain wiring

Stefan Britsch (Germany) Bcl11a (Ctip1) controls migration of cortical upper-layer projection neurons through regulation of Sema3c

Gregory Wulczyn (Germany) The miRNA miR-128 is a timer for the functional maturation of cortical progenitors


13:20 End of the Meeting


Last Minute Changes: 


1.     2016-03-30 Change of title – Session Monday April 4th Afternoon

 Speaker: Sonja Hofer

The new title is: “Making sense of what you see: brain circuits for active vision”


2.  2016-04-02 Change of speaker and title - Session Monday April 4th Afternoon:

The talk by Cris Niell will be replaced by Mark Huebener with a talk entitled: 

“Transplanted embryonic neurons integrate into adult neocortical circuits


© brainplatform.net 2015