Program 


>>> Final Program (pdf)


Tuesday

April 10 


15:00 – 17:00 Registration


17:00 – 17:45 Keynote Lecture 1

Leslie Vosshall (USA)

The Genetics of Innate Behavior: Courtship and Feeding


17:45 – 18:00 Break


18:00 - 20:00  Symposium 1

Neural Circuits and Behavior in Drosophila (Chair: Alexander Borst)

Ian Meinertzhagen (Canada) Progress towards the connectome of the Drosophila visual system

Alexander Borst (Germany) ON and OFF Pathways in Drosophila Motion Vision

Michael Dickinson (USA) Straighten up and fly right: Visual navigation in Drosophila

Vivek Jayaraman (USA) Probing sensorimotor integration in Drosophila


Wednesday

April 11 Morning



08:15 – 09:00 Keynote Lecture 2

Martin Schwab (Switzerland)

Structural Plasticity and Hardware Repair After CNS Injury


09:00 – 11:00 Symposium  2

Cortical Reorganisation following Brain Injury (Chairs: Mathias Bähr & Melanie Wilke)

Melanie Wilke (Germany)
Reorganisation of spatial networks following reversible lesions in thalamo-cortical circuits: fMRI and single cell studies in monkeys 

Christian Gerloff (Hamburg) Reorganisation of the motor network following irreversible brain lesions in stroke patients

Giacomo Koch (Italy) Hyperexcitability of parietal-motor functional connections in the intact left-hemisphere of patients with neglect: combined TMS and MRI studies in human patients

Andreas Luft (Switzerland) Neurophysiology-based approaches for neurorehabilitation


11:00 - 11:30 Coffee Break


11:30 - 13:30 Special Interest Session 1

Accumbens cholinergic interneurons as a therapeutic target in substance-use disorders: basic science (Chair: Gerald Zernig)


Ilka Diester and Karl Deisseroth (USA) Cholinergic Interneurons Control Local Circuit Activity and Cocaine Conditioning

Louk Vanderschuren (The Netherlands) The neurobiology of social play behaviour in rats

Karine Guilleme (France) Feasibility of studying accumbens network activity with  microelectrode arrays and of correlating electrophysiologic data  with neurochemistry

Gerald Zernig (Austria) Possible differential role of accumbens cholinergic interneurons in drug- vs social interaction reward


Wednesday

April 11 Afternoon


16:00 – 16:45 Keynote Lecture 3

Edvard Moser (Norway)

Brain Maps for Space


16:45 – 17:15 Coffee Break

17:15 – 19:15 Symposium 3

Axonal Computation of Neurotransmitter Release (Chair: Dimitri Rusakov)


Beverley Clark (UK) Direct measurement of signalling in mammalian central axons

Dominique Debanne (France) Analog-digital signaling in hippocampal axons

Yuji Ikegaya (Japan) Functional and structural role of axon cables in synaptic output

Nigel Emptage (UK) The role of glutamate autoreceptors in transmitter release


Thursday

April 12 Morning


08:15 – 09:00 Keynote Lecture 4

Anne-Marie Craig (Canada)

Cell surface synaptic organizing complexes

09:00 – 11:00 Symposium 4

Ubiquitin-Like Proteins in Nerve Cell Development and Synaptic Function and Plasticity (Chairs: Damian Refojo & Nils Brose)

Nils Brose (Germany) Nedd4-family ubiquitin ligases in nerve cell development and differentiation
Damian Refojo (Germany) Needing Neddylation: A role for Nedd8 in neuronal development

Andreas W. Püschel (Germany) Regulation of neuronal polarity by Rap1 GTPases

Azad Bonni (USA) Regulation of neuronal connectivity by ubiquitin signaling


11:00 - 11:30 Coffee Break


11:30 - 13:30: Special Interest Session 2

Conditioned vulnerability elicited by metabolic insults occurring at birth: new paradigms for understanding neuropsychiatric disorders with delayed clinical onset
(Chair: Mario Herrera-Marschitz)

Peter J Gebicke-Haerter (Germany) Systems biology, epigenetics, and beyond: new paradigms and understandings on development of mental diseases.

Andre Fischer (Germany) Epigenetics in schizophrenia

R. Andrew Tasker (Canada) Repetitive insults facilitate disease progression and disease diversity

Mario Herrera-Marschitz (Chile) Pharmacodynamics and pharmacokinetics studies showing that PARP-1 inhibition protects against the long-term consequences of perinatal asphyxia. 


Thursday

April 12 Afternoon


16:00 – 16:45 Keynote Lecture 5

Erin Schuman (Germany)
Local Translation in Neurons


16:45 – 17:15 Coffee Break

17:15 – 19:15 Symposium 5

The neurobiology of Sleep

(Chair: William Wisden)


Helmut Haas (Germany) Waking with the hypothalamus

Raphaelle Winsky-Sommerer (UK) Physiology and pharmacology of sleep: novel insights into the role of GABAergic and adenosinergic transmission

Giorgio F. Gilestro (UK) Sleep in Drosophila Melanogaster

William Wisden (UK) Neuronal pathways of sleep and anaesthesia.



19:15 – 20:30 Poster Session


Friday

April 13 Morning


08:15 – 09:00 Keynote Lecture 6

Gilles Laurent (Germany)

Theme and variations on STDP

09:00 – 11:00 Symposium 6

Stem Cells and Neurodegenerative Diseases (Chairs: Govindan Dayanithi and Eva Sykova)


Zaal Kokaia (Sweden) Stem cells and stroke

Eva Sykova (Czech Republic) Treating spinal cord injury using an immortalized human neural stem cell line (SPC-01)

Lawrence Rajendran (Switzerland) Cellular complexity underlying Alzheimer's Disease

Govindan Dayanithi and Eva Sykova (France and Czech Republic) Calcium homeostasis in stem cells


Friday

April 13 Afternoon


16:00 – 16:45 Keynote Lecture 7

Idan Segev (Israel)

Inhibiting the Brain - Design Principles


16:45 – 17:15 Coffee Break

17:15 – 19:15 Symposium 7

Imaging neuron subcellular organization and activity; from molecules to function (Chair: Daniel Choquet)


Daniel Choquet (France) A nanoscale view into the dynamic of AMPA receptor organization in synapses

Thomas Oertner (Germany) Synaptic plasticity: adjusting weights or changing topology? 

Valentin Nägerl (France) Superresolution imaging of glianeuron interactions at synapses 

Antoine Triller (France) The synapse as a statistical nanomachine


19:30 Gala Dinner (free for Central Spa hotel residents, others book at hotel front desk for 50,- €)


Saturday 

April 14


08:15 – 10:15 Symposium 8

Neuroethology: Novel Approaches to Studying the Brain in Action (Chair: Georg Keller)


Florian Engert (USA) A neural circuit controlling motor learning in larval zebrafish

Richard Hahnloser (Switzerland) Auditory feedback and song learning

Michael Häusser (UK) Spatial navigation: the view from inside a single cell

Carl Petersen (Switzerland) Synaptic mechanisms of sensory perception


10:15 – 10:45 Coffee Break 


10:45 – 12:45 Symposium 9

Neurogenesis and Glial function and dysfunction in aging and neurodegeneration: the ultimate neural symbiosis (Chair: Jose Julio Rodriguez Arellano)


Djoher Nora Abrous (France): Neurogenic changes in aging

Prof. José Julio Rodriguez Arellano (Spain) Neurogenic impairment and recovery in Alzheimer's disease: a concomitant process with glial alterations

Alexei Verkhratsky (UK): Astroglial ionotropic receptors in neurodegeneration: gliotransmission vs. neurotransmission

Lydia Vargova (CZ): Changes in CNS diffusion parameters during aging and Alzheimer´s disease



12:45 End of meeting and departure